logo


no avatar

2018 All-Mountain 7 District teams

• Jun 13, 2018 at 1:42 AM

Girls Soccer

2018 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT

First Team

F — Callie McMurray, Gate City

F — Lily Booher, John Battle

F — Clarie Bunn, Abingdon

F — Lauren Webb, Central

F — Emily Dorton, Abingdon

MID — Gilliam Oyos, Abingdon

MID — Madison Chappell, John Battle

MID — Jamie Watts, Gate City

MID — Mary Stuedemann, Central

MID — Katie Pridemore, Lee

MID — Caroline Dishner, Gate City

D — Michaela Monk, John Battle

D — Catherine Bunn, Abingdon

D — Isabella Jessee, John Battle

D — Mhari Reid, Abingdon

D — Katie Beth Musick, Gate City

GK — Stephanie Whitfield, Central

Second Team

F — Amanda Vermillion, Gate City

F —Taylor Gentry, Central

F — Madi Viers, Honaker

F — Kaeli McKinney, Union

F — Haley Anderson, Lee

MID — Hope Collins, Central

MID — Kandance Quillen, Lee

MID — Abigail Agner, Abingdon

MID — Makenzie Kidd , Abingdon

MID — Colleen Haderer, John Battle

D — Audrey Baker, Gate City

D — Abbey Middleton, Lee

D — Jessie Henry, Central

D — Hannah Stallard, Central

D — Meagan McCoy, Honaker

GK — Emily Ledford, Lee

Honorable Mention

MID — Maddie Carter, Gate City; Abby Williams, Gate City; Alyssa Rose, Union; Sierra Baker, Union; Courtney Rogers, John Battle; Anissa Wheeling, Abingdon; Paige Bostic, Honaker; Abigail Edwards, Lee

D — Sydni Smith, Lee; Kylie Reid, Abingdon; Ellie Hinchey, Abingdon; Alyssa Maiden, John Battle; Jaelyn Stevens, Union; Ashley Carter, Gate City; Michaela Franklin, Gate City

GK — Jada Mullins, Honaker; Jasmine Montgomery, Abingdon; Calla Haderer, John Battle; Lexi McCray, Union; Madison Grizzle, Gate City

 

Boys Soccer

2018 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT TEAMS

Co-Players of the Year

Aleksander Gjeorgievski, Abingdon; Juan Onate, Central

Co-Coaches of the Year

Brian Butler, Abingdon; Megan Morgan, Central

First Team

F — Juan Onate, Central

F — Aleksander Gjeorgievski, Abingdon

F — Sam Pennington, Lee

F — Landon Casteel, John Battle

F — Sean Simon, Union

F — Finn Johnson, Abingdon

F — Levi Rhoton, Gate City

MID —  Jayden Farley, John Battle

MID — Aaron Broyles, Union

MID — Caleb Haynes, Lee

MID — Andrew Pendleton, Gate City

MID — Nick Fugate, Abingdon

MID — Ayden Vitatoe, Ridgeview.

D — Tyler Thayer, Abingdon

D — Nick Guerrant, Union

D — Kenny Hammonds, Gate City

D — Paul Musick, John Battle

D — Luigi Colot, Union

D — Issac Sergent, John Battle

GK — Justin Falin, Union

Second Team

F — Alijah Sproles, Ridgeview

F — Tayden Roark, Union

F — Grant Vitatoe, Ridgeview

F — David Edwards, Gate City

F — Ethan Smith, Ridgeview.

MID — Chandler Laforce, Gate City

MID — Chase Ratliff, John Battle

MID — Bryton Vandyke, Abingdon

MID — Andrew Wheatley, Central

MID — Matt Johnson, Gate City

MID — Jacob Cantrell, Central.

D — Kirk Nairn, Abingdon

D — Cody Thacker, Central

D — Colton Strouth, Central

D — Cameron Simpson, Gate City

D — Elijah Hayes, Central

D — Colby Hackney, Ridgeview.

GK — Bryce Moore, Central

Honorable Mention

MID — Luke Hubbard, Central; Logan Fleenor, John Battle; Reed Rasnake, John Battle; Patrick Cantrell, Central; Prince Miranda, Ridgeview; Hayden Oyo, Abingdon.

D — Evan Smith, Ridgeview; Peyton Rogers, Central; David Ely, Lee; Zeren Belcher, Abingdon; Gabe Counts, Ridgeview; Simon Wade, John Battle; Jacob Goodman, Union; Weston Hoover, Gate City; Joe Meggison, Ridgeview.

GK — Luke Reed, Gate City

 

Softball

ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT TEAMS

Player of the Year

Sydney Bailey, Sr., John Battle

Pitcher of the Year

Nikole Counts, Jr., Ridgeview

Coach of the Year

Eric Senter, John Battle

First Team

P—Nikole Counts, Ridgeview, Jr.; Sydney Bailey, John Battle, Sr.; Madison Hill, John Battle, So.; Marleigh Duncan, Union, So.

C—Jenna Wade, Union, Sr.; Arielle Tritt, Lee. Sr.

IF— Autumn Sexton, John Battle, Sr.; Bailey Frazier, Ridgeview, Jr.; Hunter Grant, Ridgeview, So.; Sarah Thompson, Gate City, Fr.; Brooke Light, Union, So.; Carissa Mullins, Ridgeview, So.; Jaycee Medley, Lee.

OF—Alexis Flanary, Gate City, Sr.; Emili Brooks, Union, Sr.; Olivia Mullins, Central, Jr.; Gracie Mullins, Central, Sr.

Utility—Kate Pendleton, Gate City, Jr.

Designated Player—Brook Porter, Central, Jr.

Second Team

P—Ashli Linkous, Abingdon, Jr.; Zoe Brooks, Union, Jr.; Haley Mullins, Central, Sr.

C—Maggie Deel, John Battle, So.; L.J. Swiney, Ridgeview, So.; Cameron Wyatt, Abingdon, So.

IF—Hannah Carter, Central, So.; Brittany Mullins, Central, Jr.; Lauren Woodall, Abingdon, Fr.; Katie Harless, Abingdon, So.; Abby Holmes Abingdon, Jr.; Kayla Thomas, Abingdon, Sr.; Cammie Lovelace, Gate City, Sr.; Micah Elkins, Union, Sr.; Kayley Neece, Union, Jr.

OF—Erica Lane, Gate City, Sr.; Olivia Basham, Central, So; Madison Grimsley, Abingdon, Sr.; Afton Jessee, Abingdon, So.

Utility—Emilee Mullins, Union, Sr.

Designated Player—Alyssa Clark, Gate City, Sr.

Honorable Mention

C—Kinslee Hammonds, Gate City, So.; OF—Courtney Odum, Abingdon, Sr.; Madison McConnell, John Battle, So; Lauren Rasnick, Ridgeview, So.

 

Baseball

2018 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT TEAMS

Player of the Year

Cade Hungate, Abingdon

Coach of the Year

Mark Francisco, Abingdon

First Team

P – Cade Hungate, Abingdon

P – Tanner Barrs, Abingdon

P – Adam Cox, Union

P – Landon Moore, John Battle

C – Kevin Christy, Abingdon

1B – Tanner Barrs, Abingdon

2B – Bryce Bowman, John Battle

3B – Nate Bailey, Lee High

SS – Cade Hungate, Abingdon

OF – Caleb Collins, Abingdon

OF – Jonah Hilton, Lee High

OF – Zach James, Wise Central

OF – Jarrett Poole, John Battle

DH – J.P. Stallard, Wise Central

Utility – Thomas Francisco, Abingdon

Second Team

P – Tyler Muncy, Wise Central

P – Bryson Thomas, Union

P – Landon Turner, Gate City

P – Micah Whitt, John Battle

C – Mikey Statti, John Battle

1B – Landry Baker, Union

2B – Braxton Zirkle, Union

3B – Tyler Muncy, Wise Central; Makenzie Sproles, Ridgeview

SS – Jake Mumpower, John Battle

OF – Ethan Ketron, Abingdon; Noah Mullins, Ridgeview; Micah Whitt, John Battle; Mason Caldwell, Union

DH – Colin Matney, Abingdon

Utility – Makenzie Sproles, Ridgeview

Honorable Mention

C – Jon Compton, Gate City; Hunter Anderson, Union;

1B – Aaron Arnold, John Battle; Tyler Gardner, Gate City; Bryson Collins, Wise Central; Griffen Counts, Ridgeview

2B – Carson Sykes, Ridgeview; Landon Turner, Gate City

3B – Isaac Deel, John Battle

SS – Noah Mullins, Ridgeview; Jacob Stewart, Lee High; Jake Taylor, Gate City

Utility – Tyler Muncy, Wise Central

 

Boys Tennis

2018 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT TEAMS

Player of the Year

Reed Crabtree, John Battle

Coach of the Year

Tim Sholes, John Battle

First Team

John Battle — Reed Crabtree, Sr.; Adam Terry, Jr.; Hudson Crabtree, So.

Central — Isaiah McCamis, Jr.; Quasim Qureshi, Jr.; Brody Allison, Jr.

Union — Connor Giza, Jr.; Justin Falin, Jr.

Abingdon — Carter Hylton, Fr.; Nathan Lacombe, Jr.

Ridgeview — Gabe Brown, Fr.; Cade Sykes, Sr.

Gate City — Quintin Smith, Fr.

Lee — Tanner Fee, Jr.

 

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos