logo



Sports Live Friday Night Finals ~ Nov. 10

Carmen Musick • Updated Nov 10, 2017 at 9:54 PM

Here are final scores from high school football action in Northeast Tennessee and Southwest Virginia on Thursday, Nov. 9 and Friday, Nov. 10:

TSSAA PLAYOFFS

Friday, Nov. 10

Second Round

Class 1A

Coalfield 48, Cloudland 8

Greenback 53, Oliver Springs 23

South Pittsburg 42, Jo Byrns 0

Whitwell 49, Gordonsville 7

Cornersville 52, Franklin Grace 15

Huntingdon 35, Moore County 0

Hillcrest 6, Dresden 0

Lake County 33, Westwood 18

Class 2A

Rockwood 29, Sullivan North 22 📷

Meigs County 38, Happy Valley 6

Tyner 33, Watertown 22

Marion County 32, Trousdale County 14

Columbia Academy 40, Eagleville 14

Waverly 48, Lewis County 21

Union City 44, Douglass 30

Peabody 14, Adamsville 7

Class 3A

Austin-East 30, Johnson County 21

Alcoa 42, Kingston 0

Red Bank 42, York Institute 7

Smith County 34, Loudon 33

Pearl Cohn 42, East Nashville 0

Fairview 27, Giles County 6

Covington 21, Milan 14

Raleigh Egypt 26, South Gibson 14

Class 4A

Greeneville 49, Chattanooga Central 12

Anderson County 38, Elizabethton 21

Maplewood 26, Nolensville 21

Marshall County 42, Spring Hill 21

Jackson South Side 30, White House 7

Springfield 18, Lexington 14

Haywood 47, Obion County 20

Crockett County 47, Dyersburg 20

Class 5A

Knoxville Central 27, Sevier County 20 (2OTs)

South Doyle 31, Knoxville Halls 28

Oak Ridge 16, Knoxville West 6

Knox Catholic 44, Knoxville Fulton 14

Summit 27, Page 14

Beech 10, Hillsboro 3

Henry County 42, Munford 7

Brighton 49, Southwind 48

Class 6A

Bradley Central 33, Dobyns-Bennett 27 📰

Maryville 38, Farragut 6

Oakland 22, Blackman 0

Cookeville 56, Riverdale 17

Cane Ridge 28, Brentwood 13

Ravenwood 34, Independence 7

Whitehaven 35, Memphis Central 0

White Station 17, Germantown 0

VHSL PLAYOFFS

Thursday, Nov. 9

First Round

Class 3, Region C

Liberty-Bedford 69, Heritage-Lynchburg 7

Friday, Nov. 10

First Round

Class 1

Region A

Essex 56, Northampton 2

Sussex Central 52, Middlesex 10

Northumberland 33, West Point 31

Washington & Lee 15, Colonial Beach 14

Region B

Altavista 48, Stonewall Jackson 6

Central Lunenburg 56, Cumberland 20

Riverheads (8-2), bye

William Campbell (8-2), bye

Region C

Narrows 48, Rural Retreat 6

Galax 62, Bland County 13

Parry McCluer 14, George Wythe-Wytheville 9

Covington 67, Auburn 27

Region D

Chilhowie 56, Castlewood 8

J.I. Burton 19, Grundy 14

Patrick Henry 42, Thomas Walker 21

Class 2

Region A

Goochland 42, Brunswick 8

Poquoson 62, Bruton 0

Greensville County 40, King William 12

Amelia County 18, Nottoway 15

Region B

Clarke County 63, Strasburg 20

Central Woodstock 42, Buffalo Gap 14

R.E. Lee-Staunton 49, George Mason 21

Luray 29, East Rockingham 13

Region C

Glenvar 38, Dan River 0

Appomattox 49, Martinsville 23

Giles County 35, Fort Chiswell 13

Floyd County 41, Gretna 12

Region D

Union 13, Richlands 10 📰

Grayson County 25, Ridgeview 21

Marion 21, Virginia High 7

Class 3

Region A

Lakeland 10, I.C. Norcom 7

York 33, Park View 8

Hopewell 45, Southampton 13

Region B

Warren County 31, Skyline 14

James Monroe 38, Brentsville 16

Culpeper 29, Spotsylvania 27

Region C

Brookville 15, Rustburg 12

Monticello 56, Waynesboro 14

Spotswood 42, Rockbridge County 35

Region D

Staunton River 56, Cave Spring 21

Lord Botetourt 51, Tunstall 7

Magna Vista 42, Alleghany 6

Northside 7, Abingdon 0

Class 4

Region A

King's Fork 70, Jamestown 7

Lafayette 48, Warhill 17

Deep Creek 39, Heritage-NN 13

Smithfield 15, Lake Taylor 8

Region B

Dinwiddie 54, Huguenot 20

Monacan 26, Midlothian 0

Louisa County 35, Courtland 13

Eastern View 54, Patrick Henry-A 6

Region C

Kettle Run 35, Loudoun Co. 9

Sherando 27, Dominion 10

Millbrook (9-1), bye

Liberty-Bealeton (8-2), bye

Region D

Blacksburg 54, Jefferson Forest 6

George Washington 43, Amherst Co. 18

Salem 70, Charlottesville 34

E.C. Glass 31, William Byrd 7

Class 5

Region A

Indian River 76, Maury 41

Salem-VB 28, Norview 6

Hampton 14, Gloucester 7

Nansemond River 21, Princess Anne 6

Region B

Hermitage 35, Meadowbrook 6

Highlands Springs 21, Mills Godwin 0

Henrico 45, Lee Davis 31

Varina 33, L.C. Bird 7

Region C

Broad Run 49, Wakefield 7

John Champe 56, Falls Church 13

Stone Bridge 42, R.E. Lee 21

Tuscarora 28, Potomac Falls 7

Region D

Brooke Point 63, Orange Co. 0

Stafford 48, Patrick Henry-RO 0

Harrisonburg 35, Albemarle 0

North Stafford 31, Mountain View 0

Class 6

Region A

Landstown 33, Tallwood 7

Ocean Lakes 28, Granby 14

Oscar Smith 28, Frank W. Cox 21 (OT)

Woodside 29, Bayside 7

Region B

Thomas Dale 50, Franklin Co. 0

Riverbend 48, James River-CH 7

Manchester 50, Clover Hill 10

Colonial Forge (10-0), bye

Region C

Freedom 48, South Co. 12

Woodbridge 27, Mount Vernon 0

Lake Braddock 32, T.C. Williams 18

C.D. Hylton 47, Hayfield 13

Region D

Westfield 28, Battlefield 14

South Lakes 49, Yorktown 14

James Madison 22, Centreville 15

Patriot 60, George Marshall 7

Saturday, Nov. 11

VHSL PLAYOFFS

First Round

Class 1

Region D

Hurley (6-4) at Eastside (6-4), 1 p.m.

Class 2

Region D

John Battle (6-4) at Graham (9-1), 1 p.m.

Class 3

Region A

B.T. Washington (4-6) at Phoebus (10-0), 2 p.m.

Region B

Armstrong (2-8) at Thomas Jefferson (7-3), 2 p.m.

Follow all the action every Friday night in the Sports Live Red Zone.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos