logo


no avatar

High school sports schedules, week of Oct. 19

From staff reports • Oct 19, 2015 at 12:47 AM

The high school sports schedules for teams in Northeast Tennessee and Southwest Virginia the week beginning Oct. 19:

Football

Friday, Oct. 23

NORTHEAST TENNESSEE

Anderson County at Morristown East

Bradley Central at Maryville

Cloudland at Knoxville Catholic

Cocke County at Daniel Boone

Cumberland Gap at Happy Valley

Dobyns-Bennett at Jefferson County

Elizabethton at Chuckey-Doak

Gatlinburg-Pittman at South Greene

Grainger at Sullivan South

Greeneville at Sullivan Central

Hampton at North Greene

Johnson County at Pigeon Forge

Morristown West at Sevier County

Science Hill at Bearden

Sullivan East at Cherokee

Sullivan North at Cosby

Tennessee High at David Crockett

Unicoi County. at Northview Academy

Volunteer at Seymour

William Blount at Hardin Valley

SOUTHWEST VIRGINIA

J.I. Burton at Castlewood

Eastside at Union

Twin Valley at Rye Cove

Twin Springs at Hurley

Gate City at John Battle

Lee at Central Wise

Marion at Ridgeview

Volleyball

Monday, Oct. 19

SOUTHWEST VIRGINIA

Wise Central at Rye Cove

Tuesday, Oct. 20

SOUTHWEST VIRGINIA

Twin Springs at Eastside

Gate City at Lee

Lebanon at Union

Rye Cove at J.I. Burton

Thomas Walker at Castlewood

Wednesday, Oct. 21

NORTHEAST TENNESSEE

TSSAA Tournament

Murfreesboro

Class A

At Blackman High School

G1 — Middleton vs. Concord Christian, 10:30 a.m.

G2 — Jackson County vs. Eaglevile (28-14), noon

G3 — South Greene (43-2) vs. Goodpasture (40-10), 1:30 p.m.

G4 — Trinity Christian (19-13) vs. Summertown (36-7), 3 p.m.

G5 — G1 winner vs. G2 winner, 4:30 p.m.

G6 — G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

G7 — G1 loser vs. G2 loser , 7:30 p.m.

G8 — G3 loser vs. G4 loser, 9 p.m.

Class AA

At Middle Tennessee State

G1 — Sullivan South vs. Hume-Fogg (22-22), 10:30 a.m.

G2 — Page vs. Jackson South Side (34-10), noon

G3 — Hixson (38-13) vs. Knox Catholic, 1:30 p.m.

G4 — Dyersburg (34-10) vs. Signal Mountain (33-19, 3 p.m.

G5 — G1 winner vs. G2 winner, 4:30 p.m.

G6 — G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

G7 — G1 loser vs. G2 loser, 7:30 p.m.

G8 — G3 loser vs. G4 loser, 9 p.m.

Class AAA

at Middle Tennessee State

G1 — Franklin vs. Bearden, 10:30 a.m.

G2 — Siegel (35-8) vs. White Station, noon

G3 — Ooltewah (45-11) vs. Brentwood (48-3), 1:30 p.m.

G4 — Houston (42-13) vs. Farragut, 3 p.m.

G5 — G1 winner vs. G2 winner, 4:30 p.m.

G6 — G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

G7 — G1 loser vs. G2 loser, 7:30 p.m.

G8 — G3 loser vs. G4 loser, 9 p.m.

Thursday, Oct. 22

NORTHEAST TENNESSEE

TSSAA Tournament

Murfreesboro

Class A

At Middle Tennessee State

G9 — G7 loser vs. G5 loser, 11 a.m.

G10 — G8 winner vs. G6 loser, 12:30 p.m.

G11 — G5 winner vs. G6 winner, 2 p.m.

G12 — G9 winner vs. G10 winner, 3:30 p.m.

G13 — G10 winner vs. G11 loser, 5:30 p.m.

Class AA

At Siegel High School

G9 — G7 winner vs. G5 loser, 11 a.m.

G10 — G8 winner vs. G6 loser, 12:30 p.m.

G11 — G5 winner vs. G6 winner, 2 p.m.

G12 — G9 winner vs. G10 winner, 3:30 p.m.

G13 — G10 winner vs. G11 loser, 5:30 p.m.

Class AAA

At Blackman High School

G9 — G7 winner vs. G5 loser, 11 a.m.

G10 — G8 winner vs. G6 loser, 12:30 p.m.

G11 — G5 winner vs. G6 winner, 2 p.m.

G12 — G9 winner vs. G10 winner, 3:30 p.m.

G13 — G10 winner vs. G11 loser, 5:30 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside at J.I. Burton

Gate City at Ridgeview

Rye Cove at Castlewood

Twin Springs at Thomas Walker

John Battle at Wise Central

Friday, Oct. 23

NORTHEAST TENNESSEE

TSSAA Tournament

Murfreesboro

Championship Matches

At Middle Tennessee State

Class A

G14 — G11 loser vs. G13 winner, noon

Class AA

G14 — G11 winner vs. G13 winner, 2:30 p.m.

Class AAA

G14 — G11 winner vs. G13 winner, 4 p.m.

Girls soccer

Tuesday, Oct. 20

NORTHEAST TENNESSEE

Region 1 Tournaments

Class A/AA

Chuckey-Doak at University School-Johnson City

Elizabethton at Greeneville

Class AAA

South Doyle at Tennessee High, 6 p.m.

Science Hill at Jefferson County

Thursday, Oct. 22

NORTHEAST TENNESSEE

Region 1 Tournaments

Class A/AA

Semifinal winners

Class AAA

Semifinal winners

Cross country

Thursday, Oct. 22

NORTHEAST TENNESSEE

Big 7 Championships at Steele Creek Park, Bristol, Tenn., 3:30 p.m.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos